A kosz nyomában
Miből áll valójában a kosz? Mi pontosan a különbség a tisztítás és a takarítás között? S hogyan lesz a négy fal közt minden a leghatékonyabb módon tiszta? Alaposan megnézzük, és felfedjük a ragyogóan tiszta lakás titkát.
Szép poros
Ki ne ismerné az esetet? A ház frissen kitakarítva ragyog a tetőtértől a pincéig, és egy gyors szellőztetés után a nyílászárók csukva maradnak — mégis, nem sokkal később, leheletfinom porréteg rakódik le ismét a bútorokra, a szobanövényekre és a padlóra. A portörlés, a seprés és a porszívózás, sajnos, gyakran csak átmenetileg segít, mert ahol ember él, ott törvényszerűen felverődik a por. Honnan is jön azonban a por és miből tevődik össze?
Az elektronmikroszkópba vetett pillantás választ ad: a por különböző méretű, egymással keveredő és vegyülő részecskék „színes elegye“. Az elhalt bőrhámtól és a szőnyegrostoktól a polleneken és a háziállatok szőrszálain át egészen a szállóporig minden a részét képezi — egy „égből hullott ajándék “ a hívatlan vendégek, mint a portetű, a háziporatka, a baktériumok és a penészgomba spórái számára. A részecske méretétől és a súlytól függően a por, a keringő levegő által minden zugba eljut, vagy folyamatosan libeg körös-körül, anélkül, hogy leszállna.
A házi por összetétele szobánként, a lakóház fekvésétől, valamint a lakók számától és életmódjától függően különbözik. A szennyeződés nagyját cipőnkkel hordjuk be a helyiségeinkbe. Ezért érdemes rácsrostélyt, kókusz-, textil- vagy gumilábtörlőt választani „szennyfogóként“. A bejáratok előtt elhelyezve felfogják a kosz javát, amely egyébként a folyosón vagy a többi lakóhelyiségben landolna. A szellőztetéssel továbbá korom, gombaspórák vagy virágpor is kerül be a házba.
Kosztípusok
A szennyeződéseket, nagy egyszerűséggel, három kategóriába soroljuk:
- Durva kosz, mint pl. papírdarabkák, őszi lomb
- Finom szennyeződés, mint pl. homok, por, föld
- Folyékony piszok, mint pl. víz, olaj, oldószer
A kosznak ezenkívül különböző szennyező tulajdonságai lehetnek:
- Szabadon fekszik a felületen, mint például homok vagy por
- Hozzátapad a felülethez, mint például ragasztómaradvány, tojásfehérje, zsír
- Mechanikusan károsítja a felületet, mint például homok, kavics
- Mikroorganizmusok alkotják, mint például baktériumok, vírusok vagy gombák
Nem csupán tisztítani, hanem ápolni is
Aki szennyeződésekkel foglalkozik, biztosan nem tudja elkerülni a „takarítást”. A tisztítást „a felületen lévő, nem kívánatos idegen anyagok eltávolítása “-ként határozzuk meg. Minden tisztítási eljárás arra irányul, hogy a szennyeződéseket egy lehetőleg hatékony tisztítási módszerrel eltávolítsuk. Ide tartozik a háztartásban elsősorban a seprés, a porszívózás, a portörlés és a felmosás.
A koszhoz hasonlóan, a tisztaságot is különböző típusokra tagoljuk:
- Optikailag tiszta — a felületen nincs szabad szemmel észrevehető szennyeződés
- Bakteriológiailag tiszta — a felület mentes az élő mikroorganizmusoktól
- Fizikailag tiszta — nagyítóval vagy mikroszkóppal sem látható kosz a felületen
De tulajdonképpen miért is szánunk ennyi időt és energiát lakóterünk alapos tisztítására — Németországban átlagban heti 3,17 órát, mint ahogy azt egy nemzetközi takarítási tanulmány mutatja? Mert nem csupán a tiszta otthon fontos számunkra, hanem az értékmegőrzés, tehát tulajdonunk ápolása is. Ezenkívül olyan okok miatt is a porszívó, a gőztisztító, az akkumulátoros seprő és társai után nyúlunk, mint az esztétika, a biztonság és az imázs.
Interjú Martin Lutzcal
A beszélgetés során Martin Lutz, a Forschungs- und Prüfinstitut für Facility Management GmbH. (Létesítménygazdálkodási Kutató- és Vizsgálóintézmény Kft.) ügyvezetője felfedi, hol bújnak meg lakásainkban a legnagyobb szennycsordák.
Lutz úr, Ön hogyan definiálja a koszt?
Én a koszt mindig „rossz helyen lévő anyagként“ írom körül, és megemlíteném az alábbi példát: a vajas kenyérre kent lekvár megfelelő helyen, míg a padlón heverő lekvár rossz helyen lévő anyag. Hogy egy környezetet piszkosnak tartunk-e vagy sem, gyakran a szubjektív érzékeléstől is függ, főként a saját környezetünk esetében. Nehéz tehát a koszt általánosan elfogadott módon meghatározni.
Vannak olyan jellemző kosztípusok, amelyeket minden lakótérben megtalálunk?
A szabadon szálló por minden lakásban megtalálható, amelyhez elsősorban a por, a szösz és a hajszál tartozik.
Hogyan távolíthatjuk el ezt a szabadon szálló port a leghatékonyabban?
Először is tisztában kell lenni a takarítás és a tisztítás közötti különbséggel. Ha tisztítunk, tudjuk, mit teszünk, és célzottan megválasztjuk a szennyeződés alapján a legideálisabb tisztítási eljárást. Ha takarítunk, csak a „szemünk” számára tisztítunk. Jó példa erre a portörlés. Itt sokan megérzésből a nedves rongyhoz nyúlnak. Pedig sokkal hatékonyabban távolítható el a házipor egy száraz mikroszálas kendővel vagy egy tollsöprűvel, mert a tisztításra használt textília elektrosztatikus tulajdonságait használjuk ki, és a por így sokkal jobban megköthető. Tehát érdemes feltenni magunknak a kérdést: „Még takarítasz, vagy már tisztítasz?“
Hogyan változott a kosz a lakóterünkben az idők folyamán?
Korábban a kosz gyakran bentről származott, például a nyílt kandallókból szálló koromrészecskékkel. Manapság sokkal több szennyeződést hordunk be házunkba és lakásunkba kintről.
A környezeti hatások által természetesen a kosz összetétele is megváltozott. Nagy a különbség a felhasznált burkolati anyagokat illetően is. Régebben a felületeket gyakran „tönkretakarították“. Így például a padlózatot valósággal új réteggel vonták be a padlóápolóval, ami gyakran látható régi parketták esetén.
Napjainkban a felületek eredeti állapotát lehetőleg sokáig szeretnénk megtartani. Az ápolással kombinált célzott tisztítás általi értékmegőrzés sokkal fontosabbá vált az emberek számára. A tisztítószer-kínálat terén szintén sok minden változott. A piacot időközben elárasztották olyan termékekkel, amelyek fantázianeveket viselnek, és csak nehezen teszik felismerhetővé, hogy valójában mire is fejlesztették ki azokat. Úgy tűnik, hogy a régi jó általános tisztítószer leszerepelt…
Melyik helyiségekben található a legtöbb szennyeződés?
Amint már említettem, a piszok egy rendkívül szubjektív dolog. A por esetében az a tapasztalat, hogy az előszoba a legkoszosabb terület, mert nagyon sok „koszt” viszünk be cipőnkkel a házba. Ezért a lábtörlő nem hiányozhat egyetlen bejárat elől sem.
Vannak higiéniai szempontból aggasztó szennyeződések is, tehát ha egy felület élő mikroorganizmusokkal szennyezett. Számos háztartásban a hűtőszekrény fogantyúja gyakran sokkal koszosabb, mint a mellékhelyiségben a WC-ülőke. Az emberek elmennek bevásárolni, megfognak dolgokat, mint a bevásárlókocsi markolata, és otthon azonnal a hűtőszekrénybe rendszerezik az élelmiszert, anélkül, hogy előtte megmosták volna a kezüket. Minden olyan terület, amely gyakran érintkezik bőrünkkel vagy kezünkkel, rendszeres tisztítást igényel. Ide tartoznak a házban lévő és a kocsi ajtókilincse, éppígy az érintőképernyős készülékek, mint a mobiltelefon és a tablet.
Milyen tisztítási trendek költöznek be falaink közé a jövőben?
A tisztítás mindig a felületekhez fog igazodni, nem pedig fordítva. Lakótereink ne csak tiszták legyenek, hanem lehetőleg sokáig őrizzék meg eredeti állapotukat — a hatékony tisztítási módszerek és ápolótermékek általi értékmegőrzés tehát egyre jelentősebb szerepet fog betölteni.
Egyre fontosabbá válik a felhasználók számára az is, hogy lehetőleg kevés vegyszert használjanak, vagy környezetkímélőbb szerekkel vagy egyre jobb készülékekkel, amelyekkel a piszkot felületkímélő módon távolíthatják el. Mindössze egyetlen dolgot tudok „megjósolni“: A 100%-os tisztaság és az öntisztuló felület egyelőre vágyálom marad.
Ellenőrző lista a tisztításhoz
A hatékony takarítás azt jelenti, hogy a helyes tisztítási módszerrel kombinálva választjuk meg a megfelelő tisztítószert — ellenőrző listánk segít abban, hogy a ház következő kitakarításakor célzottan haladhass. Tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket, mielőtt belekezd a tisztításba:
Milyen szennyeződéssel állunk szemben?
Vízoldékony piszokról van-e szó, mint például az utcáról behordott kosz vagy olaj-/zsírtartalmú koszról, mint az élelmiszerekben található zsírok?
Milyen felületet szükséges megtisztítani?
- Milyen anyagból van a tisztítandó tárgy burkolata és mivel szemben érzékeny?
- Milyen eszköz (például kefe/kendő) alkalmas a felület tisztításához?
- Mekkora a tisztítandó tárgy/a tisztítandó felület?
- A felület minősége sima, érdes vagy porózus?